fbpx

Modern eğitim alanları, yüzyıllara dayanan eğitim gelenekleri, yenilikçi öğretim yaklaşımları ve öğrencilere sunduğu destek ile yurtdışında üniversite eğitimi alma isteyenler için en popüler seçeneklerden biridir.

İngiltere’de üniversite eğitimi almak, dünyanın en iyi üniversitelerinde akademik fırsatlara erişim anlamına gelir. Önde gelen araştırma odaklı eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan İngiltere, kültürel çeşitliliğiyle tanınır. Ayrıca, İngiltere’de lisans eğitimini sadece üç yılda tamamlamak mümkündür. Bu, daha kısa bir öğrenim süresi ve daha düşük maliyet anlamına gelir.

İngiltere’de lisans programlarının çoğu üç yıl sürer. Bir Foundation (akademik hazırlık) programını dahil ederseniz, bu süre dört yıla uzayabilir. İskoçya’da ise Foundation eğitimi zorunlu değildir ve lisans programları dört yıl sürer. Tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi bazı programlar daha uzun sürebilir. Foundation Program’ın amacı, farklı eğitim sistemlerine sahip ülkelerden gelen öğrencilerin İngiltere’deki sistemle uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve akademik kredilerdeki eksiklikleri gidermektir. Foundation programını tamamlamadan bir programa kabul almak genellikle zordur. Ancak yüksek not ortalamalarına ve İngilizce yeterliliğine sahip öğrenciler veya Türkiye’deki liselerinde IB, A Level gibi diplomalar almış öğrenciler genellikle birinci sınıftan başlayabilirler.

İngiltere, Avrupa’daki en köklü devlet üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır ve ülkemizde ve dünyada akademik kültürün önemli bir kısmı İngiltere’den kaynaklanmıştır. Eğitimin yüksek kalitesi ve mezuniyet sonrası alınan diplomaların uluslararası kabulü, yurtdışında üniversite eğitimi düşünen öğrenciler ve aileleri için ilk akla gelen seçenektir.