fbpx

Adriyatik kıyısında oldukça huzurlu, yeşil bir cennet olarak nitelendirilmektedir. İlk 500’deki üniversitelerde eğitim alınabilir. Eğitim dili İngilizce ve lise diploması ile üniversitelere kayıt yaptırılabilir. İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler için üniversite eğitimi öncesinde dil hazırlık programları bulunmaktadır. Yaşam masrafları oldukça düşük olan bu ülkede tüm Avrupa’da geçerliliği olan diploma alınır.

Slovenya üniversiteleri yüksek kalitede, disiplinli eğitimleriyle bilinmektedir. Ljubljana ve Maribor üniversiteleri YÖK tarafından tanınan ve denklik verilen dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içerisinde yer almaktadır. İstediğiniz bölüme herhangi bir sınava girmeden başvuru yapabilirsiniz. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik yaşam masrafları olan ülkede doğaya çok önem verilmektedir. Slovenya en güvenli Avrupa ülkelerinden birisi konumundadır.

Slovenya üniversitelerine başvuru yapmak için lise mezunu olmanız yeterli olmaktadır, Türkiye’de gibi üniversite kazanma şartı yoktur. İstediğiniz bölüme başvurma ve eğitim alma hakkına sahipsiniz. Üniversite kabul ise lise diploma notunuza bakılarak karar verilmektedir, lise not ortalamanızın yüksek olması çok büyük bir avantajdır.