fbpx

Polonya’da üniversite okumak her geçen yıl daha fazla popüler hale gelmekte. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonya’da, eğitim ve yaşam giderleri oldukça ekonomik. Eğitim kalitesinin yüksek düzeyde olması, dünyanın değişik yerlerinden binlerce uluslararası öğrenciyi Polonya’da üniversite eğitimi almaya yöneltmektedir. Polonya’da resmi dil Lehçe olmasına rağmen birçok üniversitede, özellikle de Tıp, Mühendislik, İşletme, Eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonya Üniversite eğitimi sözel bölümlerde 3 yıl, sayısal bölümlerde ise genellikle 3,5 yıl sürmektedir. Hukuk ve Psikoloji bölümleri 5 yıl, Tıp eğitiminde ise bu süre 6 yıla kadar çıkabilmektedir. Öğrenciler Polonya’da üniversite eğitim sırasında part-time, eğitimi tamamladıktan sonra ise 2 yıl çalışma izni hak ederler. Böylece eğitim yanında iş tecrübesi de kazabilirsiniz.

Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu devlet okullarını tercih etmektedir. Köklü geçmişi, Avrupa eğitim standartları ve AB’deki diğer ülkelere oranla ekonomikliği sayesinde Polonya devlet üniversiteleri öğrenciler için harika imkanlar yaratmaktadır. Polonya üniversitelerinde hem İngilizce hem de Lehçe olarak eğitimler sunulmaktadır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler ilk yıl hazırlık sınıfında (Varşova’da bulunan anlaşmalı dil okulumuz bünyesinde) okuyarak dil seviyelerini geliştirip, eğitimlerine başlayabilmektedirler. Polonya’da lisans eğitimi genel olarak 3 yıl sürmektedir. Mimarlık ve bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıl olup, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji bölümleri 5 yıl, tıp bölümleri ise 6 yıl sürmektedir.