fbpx

Günümüzde on bini aşkın yabancı öğrenci bulunduran Litvanya’daki üniversiteler, yaklaşık 200 adet uluslararası program içermekte ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu imkanların bir kısmından yararlanıp Litvanya’da üniversite eğitimi alabilmektedir. Litvanya’da merkezi bir başvuru platformu bulunmaması sebebiyle başvurular, eğitim almak istenilen üniversitelerin bizzat kendilerine yapılmalıdır. Yazının devamında; Litvanya’da bulunan üniversiteler, bu üniversitelerde eğitim alabilmek için sağlanması gereken koşullar ve bilinmesi gereken diğer bilgilere yer verilecektir.

Litvanya’da üniversiteler öğrencilere kabul verirken, öğrencilerin lisede okuduğu alana ve lise başarı ortalamasına dikkat etmektedirler. Türkiye’de ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi üniversitelere girmek için öğrencilerin üniversite sınavında üstün başarı göstermeleri gerekirken; Litvanya’da köklü ve kaliteleri üniversitelere giriş yapabilmek için lisede okuduğunuz alanla ilgili bölümlere sınavsız başvuru yapabilirsiniz.

Baltık ülkelerinden biri olan Litvanya, yurtdışında en uygun seçeneklerden biri olması ve Erasmus programı kapsamında Türkiye’den giden öğrencilerin deneyimleri ile son zamanlarda Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır.