fbpx

Kanada üniversiteleri birçok uluslararası öğrencinin hayalidir. Kanada, eğitim sisteminin kalitesi açısından Dünya genelinde en yüksek performansa sahip ülkelerden biridir. Kanada üniversitelerinden alacağınız diploma Dünyanın her yerinde geçerli olacaktır. Kanada; bilgisayar teknolojileri, ulaşım, iletişim, mühendislik, madencilik, TIP, işletme ve MBA gibi alanlarda haklı bir üne sahiptir.

Ülkenin hemen her bölgesinde çok sayıda üniversite ve yüksekokul bulunmaktadır. Üniversiteler devlete bağlıdır ve akademik özerkliğe sahiptirler. Üniversite eğitim dönemi genellikle Eylül ile Mayıs ayları arasındadır. Akademik yıl iki veya üç sömestr şeklinde uygulanır. Ülke genelinde üniversiteye giriş sınavı yoktur; her üniversite kendi öğrenci kabul şartlarını belirler ve adaylar sahip oldukları özelliklere göre ayrı ayrı değerlendirir.

Kanada’da üniversiteleri full-time sayısı 1000 ile 35000 arası değişen öğrenci bulundurmaktadır. Ayrıca birçok üniversitenin çok sayıda part-time öğrencisi de bulunmaktadır. Lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra üniversitelerde doktora ve sertifika programlarına da katılmak mümkündür. Üniversite ücretleri bölgeye ve alınacak eğitimin türüne göre değişir.

Kanada’da eğitim yılı Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer. Bazı üniversitelerde sömestr veya bütün derslerin yaz aylarında da alınabileceği trimester sistemi vardır. Kanada için genel bir üniversite yerleştirme sınavı yoktur, her üniversite kendi kabul koşullarını ve standartlarını kendisi belirler.