fbpx

Kanada Work and Study Programı Nedir?

Kanada Work and Study programı ile profesyonel yetkinlik kazanabileceğiniz sertifika ve diploma programlarına katılabilirsiniz. Bu programlar aynı zamanda size çalışma hakkı sunar. Eğitiminiz boyunca çalışma hakkınız yarı zamanlı, yani haftada 20 saat olacaktır. Size sunduğumuz Sertifika Diploma Coop programları ile teorik dersleriniz bittikten sonra okulun ve bizim anlaşmalı olduğumuz kurumsal şirketlerde stajınız başlar ve bu staj esnasında full time çalışma izniniz olur.

Kanada Özel Kolej

Göçmenlik hakkı tanımayan Özel kanada kolejleri için İngilizce dil şartı vardır. İngilizce seviyenize göre çeşitli programlar mevcut. En az B1 olmanız beklenmektedir.Bu dil şartı için IELTS TOEFL gibi sınavları sunabilirsiniz ya da okulun online sınavına girip seviyenizi gösterebilirsiniz. Program bitince farklı bir programla uzatma hakkınız mevcuttur. 2 yıla kadar devam edebileceğiniz programlar vardır Program ücretleri devlet kolejlerine göre çok uygundur ve vize şansı açısından dil okulundan daha yüksek olduğu için tercih sebebidir.. Eğer şimdilik Kanada devlet kolejinde başlamak için bütçeniz yetersiz ise; biran önce Kanada’ya girmek ve çalışmak için tercih edebilirsiniz. TL ve CAD kuru arasındaki uçurum nedeniyle; genelde Türk öğrenciler Bu Kanada özel kolejlerini geçiş programı olarak kullanmak zorunda kalmaktadır . ​Programlarnda ders içerikleri bir kurs niteliginde verilir. Eğitimler basittir. Akşam veya haftasonları sınıfları da mevcuttur. ​

Kanada Devlet Koleji

2 senelik Eğitim sonrası Kanada Göçmenlik almanızı sağlayan Kanada DEVLET kolejleri için min OVERALL 5,5 IELTS AKADEMİK şartı vardır.​ KANADA CO-OP POSTGRADUATE DİPLOMA olarak geçer. Toronto ve Vancouver Devlet Koleji Ücretleri yıllık minimum 15 000 CAD’dan başlamaktadır. Bu eğitimlerin karşılıgı TR’den bildiğiniz 2 yıllık Önlisans diploması eğitimleridir. Mezun olunca 1 yıllık Mesleki Tekniker Önlisans Diploması (Advanced) verilir. Hatta Göçmenlik aldıktan sonra buradan aldıgınız dersleri Kanada’da Master’e dahi saydırabiliyorsunuz.​

Kanada Express Entry

Üniversite mezunu ve yaşınız 22-35 arasında ise Kanada Göçmenlik yolunu açtınız demektedir.

https://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/crs-tool.asp

Express Entry için puanlamanızı yapabileceğiniz link yukardadır. 470 puanı geçmeniz göçmenlik yapmanız için yeterli olacaktır.

Kanada express entry için aşağıdaki linkten puanlamanızı da yaptınız. Fakat bir türlü istenilen 471 puanı tamamlayamıyorsunuz. İşte burada devreye ”Work and Study Kanada” olarak  adlandırılan  Kanada’da yasal çalışma izni alabileceğiniz ”Co-Op Postgraduate Sertifika” veya ‘‘Co-Op Postgraduate Diploma” eğitimlerinden birine başvuru yapmanız gerekiyor. Bu şekilde istenilen puanı geçmiş ve göçmenlik yapabilir hale gelmiş olacaksınız.

Bu programlara katılmak istiyorum fakat İngilizcem yetersiz diyorsanız , Kanada’da bir dil okulu ile Co-Op programını birleştirip sizler için Pathway hazırlayabiliriz. Önce dil okulunu tamamlar ardından da Co-Op programını bitirebilirsiniz.

Kanada Work And Study Başvuru Şartları :

  • IELTS 4.5 ya da TOEFL IBT 50 İngilizce dil seviyesi skoru,
  • Lise veya Ön lisans/ lisans diploması,
  • Özgeçmiş ve niyet mektubu,
  • 18 yaş ve üzerinde olmak

Kanada’da Çalışarak Ne Kadar Kazanabilirim ?

Kanada Hükümeti’nin öğrencilere çalışma hakkı sunmasının nedeni, masraflarını karşılayabilecek kadar para kazanmalarında destek olmaktır. Bu nedenle çalışma saatleriniz, yaşam masraflarınızı minimum düzeyde karşılayabileceğiniz şekilde ayarlanmıştır.

Kazanabileceğiniz saatlik ücretler, bulunduğunuz eyalete göre değişiklik göstermektedir. Toronto gibi gelişmiş şehirlerin bulunduğu ve yaşam masrafları daha fazla olan Ontario Eyaleti’nde saatlik ücret asgari 14,25 Kanada Doları’dır. Yaşam masrafları daha az olan Manitoba Eyaleti’nde ise saatlik ücret asgari 11,95 Kanada Doları’dır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_wage_in_Canada

Kanada Öğrenci Vizesi

Okuldan davetiye aldınız fakat bu vizenizin kesin çıkacağı anlamına gelmiyor. Bu noktada konuda uzman ekibimiz sizler için tüm vize sürecini yürütmektedir. Niyet mektubu , referans yazıları gibi profesyonellik gerektiren önemli unsurları danışmanlarımız ile beraber halletmiş olacaksınız.

Tavsiye ettiğimiz bazı kolejler ;