fbpx

Rönesans’a ev sahipliği yapan, eğitimin, bilimin her daim öncüsü olan, modanın, kültür sanatın, tasarımın ve sporun merkezlerinden biri olarak kabul gören İtalya, üniversite okumak için Avrupa’daki en cazip seçeneklerden biri.

Şehirlerinin üniversite ile her açıdan entegre olması, eğitim kurumlarının önemli bir çoğunluğunun 100 yıldan fazla geçmişe sahip olması, burs olanaklarının fazlalığı, düşük yaşam giderleri ve elbette mezun öğrencilere çok sayıda kariyer fırsatı sunması İtalya üniversiteleri, akıllıca bir seçimdir.

İtalyan üniversitelerinde dil hazırlık sınıfları bulunmadığı için üniversite başvurularınızda IELTS akademik dil yeterlilik sınavından en az 5,5 almış olmanız gerekmektedir. İtalya’da üniversite eğitimi için başvurularda aranan ilk şart 4 yıllık lise eğitimiyle birlikte toplam 12 yıllık üniversite öncesi eğitim almış olmanızdır. Lise hazırlık veya üniversite hazırlık sınıfları 12 senenin içinde sayılmamaktadır. Eğer 3 senelik bir lise eğitimi aldıysanız İtalya’daki üniversitelere başvuru yapmak istiyorsanız Türkiye’de üniversite 1. sınıfı başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. İtalya’daki üniversitelere Türkiye’de okuduğunuz bölümden farklı bir bölüm için başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

İtalya, dünyadaki en eski ve en prestijli devlet üniversitelerinin bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Politecnico di Milano, Rome La Sapienza, University of Padua, Politecnico di Torino gibi üniversiteler başta gelmekle birlikte, birçok İtalyan devlet okulu üst düzey eğitim sunmaktadır. Bu okullara giriş süreci, İtalya’ya özgü çeşitli sınavlardan geçmektedir.

İtalya’da popüler olan bazı bölümler Mimarlık, Dizayn, Beşeri Bilimler ve Mühendislik’tir.